Cílem festivalu Malá inventura bylo prezentovat jedny z nejúspěšnějších projektů na poli nového divadla a konstruktivně zhodnotit aktuální dění na divadelní scéně v rámci živého umění. Festival se konal v Českých Budějovicích a Malovicích ve dnech 13.-14.10.2017 - z pražské nabídky jsme uvedli 3 představení, z regionální pak představení jedno. Program jsme doplnili tvůrčími workshopy pro děti, při kterých se děti mohly aktivně podílet na tvorbě loutek a zkusit si tak umělecké řemeslo a získat vztah k divadlu skrze osobní zážitek. A také jsme připravili velice zajímavou příležitost profesionálům v divadelním oboru diskutovat o problémech v oblasti kulturního managmentu s profesionály z organizace Nové Sítě z.s. Projektu se zúčastnilo 135 osob a organizovalo ho 8 dobrovolníků.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MALÁ INVENTURA – České Budějovice, Malovice 2017
Druhý ročník festivalu MALÁ INVENTURA je za dveřmi! V pátek 13. a sobotu 14. října se mohou diváci těšit na zajímavé divadelní inscenace. Festival Malá inventura se uskuteční v Českých Budějovicích a na Švestkovém dvoře v Malovicích a na své si přijdou malí i velcí diváci.
“Letos na festivalu představíme čtyři představení, kde se diváci shledají s velmi nevšedním pojetím loutky a scény jako takové. Představení jsme vybírali tak, abychom potěšili dětského i dospělého diváka a zároveň jsme při výběru dbali na kvalitu a zajímavé provedení každé inscenace. Tento ročník festivalu budou hlavní roli hrát loutky, a to nejen na jevišti - celý program doplníme kreativní dílnou “Bouchni, řízni, sekni!”, kde si děti od tří let budou moci vyrobit svou vlastní loutku a zahrát si s ní samy divadlo”, přibližuje hned na úvod program výkonná ředitelka spolku Barbora Jílková.
Divadelní program pro veřejnost odstartuje v Galerii Měsíc ve dne 12-ti minutová autorská inscenace pro jednoho diváka „μSputnik“. Představení Sputnik je o dobrodružství, které ve vesmíru zažívá první umělá družice planety Země. Zároveň je to první inscenace v novém miniaturním divadelním prostoru μMikro - transportní divadelní scéna pro jednoho diváka a dva herce. Divák pozoruje představení průzorem 4‚4 × 7 cm, ve kterém se na principu filmového střihu střídají jednotlivé kazety s různými scénami.
Druhý festivalový den se celý program přesune do Malovic na Švestkový dvůr. Zde budou moci diváci (děti i dospělí) shlédnout tři divadelní inscenace: „Chuťovky“ (Juanitas Bananas), kde je do centra dění postaveno ovoce a zelenina jakožto materiál ke hře. Ve výsledné koláži tak diváci potkávají cibuli, hrušku, banán a další přehlížené hrdiny každodenního stolu v nečekaných rolích a situacích.
Dále bude následovat „Tisíc tuctů“ (Plata Company), v režii Jakuba Maksymova, kde zlatou horečku na Aljašce zažije publikum tak, jak ji opravdu nezná a dosud nevidělo. I tato inscenace je postavena na loutkách a zejména netradiční scéně z prázdných kartonových plat na vajíčka.
Na závěr dne i festivalu se představí autorské duo Waxwings (Zuzana Smolová a Peter Gaffney) s představením „Bestiář“ - snový příběh - přerušovaný punk-rockovou prudkostí – o lidské bytosti konfrontované se staletou morální krizí.
Doprovodný program festivalu bude složen z kreativní dílny Bouchni, řízni, sekni! (pátek 13. října od 13 do 15 hodin, Výtvarný ateliér Tvor a v sobotu 14. října od 16 do 18 hodin, Švestkový dvůr) hudby a setkání s umělci.
V rámci festivalu se také uskuteční panelová diskuze Jižní Čechy propojené II. Stěžejním tématem této diskuze budou možnosti propojení podnikatelské sféry, nezávislé i zřizované kultury a městské strategie - jaké máme nástroje, příležitosti a možnosti spolupráce s cílem zlepšit životní úroveň a občanskou společnost. Tato diskuze volně navazuje na první ročník, kdy pozvaní hosté diskutovali nad potenciálem Jižních Čech, možnostmi financování a výměnou zkušeností. (pátek 13. října od 13 hodin, Literární kavárna Měsíc ve dne)
Příloha | Velikost |
---|---|
tz-malainventura_2.pdf | 417.17 KB |